Wpływ na zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kurz, dym, bakterie, wirusy, pleśń, grzyby i gazy krążą po całym budynku a energooszczędne technologie budowania domów i budynków zmniejszyły naturalną wentylację świeżego powietrza. Zmniejsza to koszty ich ogrzania lub chłodzenia, ale jednocześnie powoduje utrzymywanie się wysokiego poziomu wilgotności z powodu codziennej recyrkulacji tego samego powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń.

Sposobem na zmniejszenie ich stężenia jest właśnie klimatyzacja, która wentyluje, filtruje i kontroluje wilgotność powietrza.
 

Zasada działania
Główna zasada działania klimatyzatora sprowadza się do jednej rzeczy: pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w innym.

Proces ten wymaga jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz miedzianych rur do połączenia obu tych urządzeń. Przez rury przepływa czynnik chłodniczy, który pobiera energię z jednej jednostki i oddaje ją w drugiej.

Chłodzenie

1. Jednostka wewnętrzna: wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.

2. Miedziane rury: czynnik chłodniczy krąży w rurach między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

3. Jednostka zewnętrzna: poprzez sprężenie czynnik chłodniczy w stanie gazowym zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. W jednostce zewnętrznej ciepło uzyskane w wyniku sprężenia zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.

4. Czynnik chłodniczy: ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej.

5.Jednostka wewnętrzna: w jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.

Jak dobrać urządzenie
Stworzenie właściwej atmosfery to skomplikowany proces. To, jakie urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Najlepiej zdać się na opinię firmy instalującej. Poniżej znajdują się wskazówki, które należy mieć na uwadze.

Jaki ma być zakres kontrolowania klimatu w pomieszczeniu?
Czy chodzi tylko o chłodzenie? Czy ma zostać również uwzględniona wentylacja lub grzanie? Od tego zależeć będzie typ systemu.

Ile pomieszczeń?
Od liczby pomieszczeń zależeć będzie system. W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?
Czy jest to sklep? Biuro? Sypialnia lub salon? Każde zastosowanie wymaga innego systemu.

Jaka wydajność?
System o zbyt dużej wydajności może być przyczyną przeciągów, wahań temperatury i wysokich rachunków za energię. Przy zbyt niskiej wydajności nie osiągnie się żądanej temperatury. Wybór właściwej wydajności polega przede wszystkim na zleceniu osobie montującej obliczenia zapotrzebowania mocy. Monter uwzględni wpływ różnych czynników na zapotrzebowanie mocy. np. przenikania światła słonecznego, oświetlenia, liczby osób w pomieszczeniu, itp.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?
Jednostka zewnętrzna powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, mającym wytrzymałą podstawę i dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną?
Wybór modelu uzależniony będzie od możliwości montażowych urządzenia: czy w pomieszczeniu jest sufit podwieszany, czy jest wolne miejsce na ścianie, itp. Położenie urządzenia ma również duże znaczenie. Każdy model ma swój własny wzór rozprowadzania powietrza. Niewłaściwe położenie może powodować przeciągi i hałas.

Jakie są warunki atmosferyczne?
Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość jednostki zewnętrznej na warunki atmosferyczne. Od tego zależeć będzie żywotność całej instalacji.

Oczyszczanie powietrza?
Cząstki kurzu unoszące się w powietrzu można usunąć dzięki filtrom w jednostkach wewnętrznych. Oferujemy różne filtry w zależności od wymaganego poziomu filtrowania.

Wybór instalatora?
Najważniejszą sprawą jest pomoc dobrego instalatora. Jego zadaniem będzie obliczyć, zaprojektować i zainstalować system zgodnie z wymaganiami i potrzebami klienta. Jego umiejętności i kwalifikacje zapewnią stworzenie właściwego klimatu.

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Tylko źle zorganizowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze.

Wilgotność : Dzięki kontroli wilgotności zahamowany zostaje wzrost drobin kurzu i pleśni. Klimatyzacja utrzymuje wilgotność na poziomie 40 – 60%, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

Wentylacja: Klimatyzacja może mieć zintegrowaną wentylację. Wentylacja mechaniczna jest coraz ważniejsza ze względu na sposób budowania domów w dzisiejszych czasach. Dostarczanie świeżego powietrza zapobiega syndromowi chorego budynku.

Filtrowanie: Wszystkie jednostki wyposażone są w filtr. Rodzaje filtrów mogą się różnić w zależności od typu systemu i potrzeb klienta. Zakres skuteczności filtra: od wyłapywania kurzu i innych cząstek, poprzez pyłki, bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy, po drobnoustroje i dym.
Ważna jest wymiana filtrów po ustalonym czasie. W przypadku wymiany filtrów za późno powstaje ryzyko, że przesycone zanieczyszczeniami niewymienione filtry zaczną oddawać bakterie do powietrza zamiast je zatrzymywać.

Przeciągi: Odpowiedni dobór mocy urządzeń zapewni, że nie będą tworzyć się przeciągi. To zadanie dla specjalisty i powinno zostać wykonane przez osobę montującą. System o zbyt niskiej wydajności nie będzie w stanie utrzymać żądanej temperatury. System o zbyt wysokiej wydajności będzie powodował przeciągi i wahania temperatur.

Legionella
W warunkach naturalnych bakteria Legionella rozwija się w wodzie. Temperatura ma ogromne znaczenie dla rozmnażania tej bakterii. Szczególnie temperatury pomiędzy 40 a 50°C mogą prowadzić do wzrostu jej kolonii.

Daikin nie używa wody w swoich systemach klimatyzacyjnych, więc nie ma ryzyka zaszkodzenia ludziom. W systemach wody lodowej o przemysłowym zastosowaniu, bakteria Legionella nie ma warunków do życia ze względu na niską temperaturę wody w zamkniętym obwodzie.

Czynniki wpływające na zapotrzebowanie mocy

Człowiek od wieków stara się poprawiać poziom komfortu, jaki daje mu otoczenie. W chłodniejszych regionach próbujemy ogrzać nasze mieszkania, a w cieplejszym klimacie ochłodzić, ponieważ jeśli nie jest nam wygodnie, nie możemy ani pracować, ani odpoczywać. Ale warunki termiczne, niezbędne dla naszego poczucia komfortu, zależą od trzech podstawowych czynników:

Czynnik ludzki: nasza odzież i poziom aktywności oraz czas pozostawania w takich samych warunkach.

Nasze otoczenie: temperatura promieniowania i temperatura otoczenia.

Powietrze: temperatura, prędkość i wilgotność.

Czynnik ludzki jest w najmniejszym stopniu przewidywalny ze wszystkich tych czynników. Kontrolując pozostałe czynniki można zapewnić tak bardzo pożądane poczucie komfortu. Zmiany wzorców budowy, stylu pracy i zamieszkania stworzyły nowe parametry, które muszą wziąć pod uwagę projektanci. Na przykład, nowoczesne budynki wytwarzają o wiele więcej ciepła niż budynki sprzed 50 lat; dzieje się tak z wielu powodów:

Przenikanie światła słonecznego
Wraz z rozwojem technologii budownictwa wzrosło wykorzystanie szkła – nawet jeśli montowane jest szkło zatrzymujące promienie słoneczne, zyski ciepła ze światła słonecznego mogą być znaczące.

Osoby zajmujące pomieszczenie
W pomieszczeniach biurowych zwykle umieszcza się coraz większą liczbę osób – każda z nich wytwarza około 120W/h ciepła.

Urządzenia elektryczne
Komputery, drukarki i kserokopiarki – nieodłączne elementy nowoczesnego biura – również wytwarzają znaczący ładunek ciepła.

 

Oświetlenie
Wiele nowoczesnych sklepów mogłoby zostać ogrzanych samym oświetleniem – zyski ciepła rzędu 15-25W/m2 nie są w Europie rzadkością.

Wentylacja
Wpuszczenie do budynku powietrza z zewnątrz powoduje również wprowadzenie jego temperatury; jeśli na zewnątrz jest 30°C, zaczynają się problemy!

Technologia invertorowa
Technologia inwerterowa wbudowana jest w jednostkę zewnętrzną. Można ją por—wnać do technologii w samochodzie: „Im mocniej naciskasz gaz, tym szybciej jedziesz”.

Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można por—wnać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy.

Zalety technologii inwerterowej:

•Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury

•Czas rozruchu zmniejszony o 1/3

•Oszczędność energii i pieniędzy: zużycie energii jest o 30 % niższe

•Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia

•Redukcja koszt—w energii o 1/3 (w por—wnaniu do normalnych jednostek)

•Brak wahań temperatury